Yönetici Asistanları İçin Yabancı Dil Öğrenimi | EpmaWorld

The Blog

yabanci-dil-1

Yönetici Asistanları İçin Yabancı Dil Öğrenimi

Kariyer sitelerindeki yönetici asistanı iş ilanlarında üniversitelerin “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” ön lisans bölümlerinden mezun veya eğitim akademilerinden “Büro Yönetimi Sertifikası” sahibi olmak opsiyonel olarak talep edilse de “yabancı dil bilmek” şart koşulmaktadır. Çünkü yabancı dil bilmek dünya ile iletişimin bel kemiğidir.  Hâl böyleyken ister yönetici asistanı adayı, ister kariyer basamaklarında hızlıca ilerlemek isteyen yetkin bir yönetici asistanı olun, sadece özgeçmişinize değil, hayatınıza da yabancı dili sokmalısınız.

Yönetici asistanının görev tanımını organizasyon, büro yönetimi ve idari amire destek olarak nitelendirmek; okyanusu bir bardağa sığdırmaya çalışmak gibi hem imkânsız hem de çok sınırlı bir tabir olacaktır. Her anlarını farklı bir sorunu çözmek ile geçiren yönetici asistanlarının birçok yeteneğinin mihenk taşı ise doğru iletişimdir. Bu alanda kariyer yapmak isteyen herkesin bu yüzden iletişim alanında yetkin olması şarttır.

Peki, dil öğrenimi konusunda nasıl ilerlemeli, hangi adımları, hangi sıra ile atmalısınız?

Her şeyden önce bunu da her gün çözdüğünüz onlara sorundan biri olarak görün. Yapabileceğinizi bilin ve gözünüzde büyütmeyin. Hep yaptığınız gibi bir planlama ile işe başlayın:

Önce hedefinizi doğru belirlemelisiniz. Dil öğrenirken amacınızın ne olduğunu tespit ile işe başlamalı ve kendinize özel bir program çıkarmalısınız. Akıcı konuşmak için başka, pratik yanıtlar için başka, bir dili tam anlamıyla öğrenmek için bambaşka metotlar izlemelisiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir çalışma planı ile ilerlemek sizi kısa sürede başarıya ulaştırır.

  • Hangi dili öğrenerek işe başlamalıyım?

Burada hemen “İngilizce” diye cevap verdiğinizi duyar gibiyim. Fakat yabancı dil öğrenmeyi hedefleyen bir kişinin tam olarak hâkim olması gereken ilk dil, ana dilimiz Türkçemizdir.

Türkçenin kurallarını ve kullanımını tam olarak bilen biri diğer dilleri de kısa sürede öğrenecektir.

İstatistiklere göre dünyanın en çok konuşuru olan dilleri Çince ve Hintçe olsa da dünyada en çok konuşulan dili İngilizcedir, çünkü Çin ve Hindistan’daki nüfusun büyük kısmı da İngilizce bilmektedir. Akademik ve ekonomik temeller de bu dil çevresinde gelişim göstermektedir. Bu yüzden bir yönetici asistanı mutlaka yabancı dil olarak İngilizce bilmelidir.

  • Hangi sektörde yer almak istiyorum?

Bir dilin tüm kelimelerini bilmemiz mümkün değildir, oysa çoğu sektörel yazışma ve konuşmada yaklaşık 100-200 terim ile iletişim kurulur. Bu terimlerin anlamlarını bilmeden konuyu anlamak veya aktarabilmemiz mümkün değildir. Hangi şirkette görev almayı düşünüyorsanız bu sebeple firmanın yer aldığı alandaki teknik jargonu öğrenmeniz gerekmektedir. İş görüşmesinde bu kelimeleri doğru yerde ve doğru bağlamda kullanmanız sizi öne çıkaracaktır.

  • Şirketin kurumsal dili nasıl?

Her firmanın şirket içi iletişimde kullandığı bir “kurumsal dili” vardır, şirketin kişiliğini yansıtır. Buna aşina olabilmek için şirketin kurumsal yayınlarını ve web sitesinin farklı dillerindeki çevirilerini incelemeniz gerekmektedir.

  • Eğiti kurumu seçimi

Bu konuda macera aramaya gerek yok. Sizi uluslararası akredite sınavlara hazırlayan, sektörde deneyimli, kendine yer edinmiş, saygın eğitim kurumlarını önde tutarak amacınıza uygun biçimde yabancı dilinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ücretli/ücretsiz uygulamalarla dil hazinenizi genişletebilir veya ana dil konuşurları ile konuşma pratiği yapabilirsiniz. Hedef kültürü tanımak için o ülkede yaşama şansınız yok ise bu tip çalışmalar size destek olacaktır.

  • Okuyun, yazın, konuşun

Dublajlı dizi/film izlemek, farklı dildeki bir semineri kendi kendinize yeniden canlandırmak, hafıza oyunları, kelime bulmacaları, radyo tiyatroları gibi kaynaklardan faydalanmak gibi etkinlikler yapın. Haberleri yabancı kaynaklardan takip edin. Ayrıca öğrenmek istediğiniz dilde yazı yazarken otomatik düzelten programlar kullanın, böylece yazışmalardaki belli kalıpları öğrenebilir ve kelimeleri doğru yazmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Özetle, çok uluslu veya yerel olması fark etmeksizin her firmanın yetkinleşmiş yönetici asistanına ihtiyacı vardır. Şirketlerin bel kemiği olan bu pozisyon, teknolojinin gelişmesinden bağımsız olarak insani değerler bazlıdır ve yeri doldurulamaz. Bu yüzden zamandan bağımsızdır. Kültürler arası iletişim ve globalizasyon geliştikçe de yabancı dil bilmek bir yönetici asistanının en büyük yetkinliklerinden biri olacaktır.

Senem Kobya – Dijital Tercüme Kurucusu

Leave a Comment

Your email address will not be published.