UYAD Kurucu Başkanı Tuğçe İplik | EpmaWorld

The Blog

uyad 2. gk

UYAD Kurucu Başkanı Tuğçe İplik

Bir Dernek, Bir Girişim, Bir Hedef

EPMA World sektörün önemli bir sivil toplum kuruluşu olan UYAD‘ın kurucu başkanı Tuğçe İplik ile COVID-19, mesleğin geleceği ve UYAD ile ilgili güzel bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbetin detaylarına girmeden, küçük bir EPMA World notu düşmekte fayda görüyoruz. Gerek sağlık, gerek sosyal, gerekse ekonomik, global bir krizin içinden geçerken, topluma, mesleğe ve meslektaşa yapılan büyük-küçük her destek, atılan her adım kıymetlidir. UYAD gibi bu işi yürekle, gönüllük prensibiyle yapan sivil toplum kuruluşlarının artmasını diliyoruz.

Tuğçe Hanım bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Çeviribilim mezunuyum, Türkçe dışında 3 yabancı dil biliyorum. Mahkemede adli bilirkişi olarak görev almaktayım. Yüksek Lisansımı İşletme üzerine yaptım ve PariBusiness bünyesinde danışmanlık projeleri yürütüyorum. 2018 yılından beri de kurucusu olduğum Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği’nin başkanlığını yürütüyorum. Derneği kurmadan önce geçmiş dönem Gürcistan Başbakanıyla
çalıştım. Son 3 yıldır İnsan Kaynakları Profesyoneli olarak kariyerime devam ediyorum. Yelken ve tenis sporu ile uğraşıyorum. Gezegenin sağlığı için döngüsel yaşama uygun düzenimi dengelemeye gayret ediyorum.

UYAD’ın hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Yabancı dil bildiğim için BCG, RolandBerger, APCOworldwide gibi global danışmanlık firmalarının ofis açılış süreçlerinde operasyon takımında aktif olarak yer aldım. Expat yöneticilerle çalışmak bana farklı deneyimler kattı. Yine çalışma hayatında nitelikli ve katma değer sunabilecek kişilerin dayanışma ve network oluşturabileceği bir dernek kurma yoluna girdik. Uzun yıllar uluslararası STK’larda yer alan bir ailenin kızıyım ve bu süreçte meslekteki boşluğa ilişkin hem İnsan Kaynakları çalışması hem de bilgi paylaşımının profesyonel mecralarda sunulmasından yana olduğumuz için öncelikle dernek bilinci ve mesleki dayanışma bilinci olan kurucu yönetim üyelerimizle faaliyetlerimize devam ediyoruz. UYAD resmi olarak faaliyete geçmiş ilk mesleki dernek olma özelliğini taşırken, faaliyet ve duruşuyla da bir çok kadına ilham olduğu için mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.

COVID 19 ile beraber yönetici asistanları için hangi değişiklikler oldu? Bizleri neler bekliyor?

Covid-19 süreci öncelikle yönetici ilişkilerini etkiledi, yerleşik düzendeki erişim bir anda uzaktan iletişime geçti. Kimi zaman delege edilen görevler yöneticilerin kendisinin yaptığı eylemlere dönüştü. Sorumluluklar değişmese de dönüştü diyebiliriz, biraz da dijital dünyanın penceresinden dönüşmeye başlandı. En çok da iş kaybı kaygısına yol açtı elbette her meslekte olduğu gibi. Ancak üyelerimiz ve sektörel yaptığımız anketlerde bu süreçte iş kaybı görmedik. Evet iş arayanlar bu süreçte bir miktar daha zorlandı, mevcut işleri olanlar ise farklı bir iş yükünü kucakladı. Görevler otomasyonlaştıkça pozisyonun sorumlulukları değişecektir. Dolayısıyla görev tanımı ile çalışma düzeni oluşturanlar maalesef tutunamayacaktır. Ancak kendine yatırım yapan ve işletmenin dinamiklerine ayak uyduran çalışanlar farklı sorumluluklar alarak pozisyonunu koruyabilir ve kariyerinde ilerleyebilirler.

UYAD, meslek özelinde önümüzdeki 5 yıl içinde hangi alanlara yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyor?

Bu meslek, kariyer planına açık olmasa da COVID sürecinde söz ettiğim gibi farklı sorumluluklara açık kişilerin de kariyerinde farklı fırsatlar doğurabilir. UYAD sabit meslek düzeninde olan bir dernek değildir. Dolayısıyla öncelikle Kariyer planlaması ve ihtiyaçlarına yönelik hem gençlere hem de değişim isteyen kişilere ve şirketlere danışmanlık ve koçluk çalışmaları vermeye devam edeceğiz. Mesleki dernek bilinci ve etik dayanışma kültürünün sürdürülebilirliği için birlik olmaya, toplumla iletişimde kalmaya devam edeceğiz. Meslek dışında bizi anlam arayışında bir miktar şifalandıran sosyal sorumluluk projelerimize bu yıl da yaptığımız gibi devam edeceğiz.

UYAD’a üye olmak isteyen meslektaşlarımızın ne yapması gerekiyor?

Ülkemizde kadın istihdamının az olduğu gibi dernek üyeliklerinde de kadın figürünü az oranda görüyoruz. Bir de çekimserlik söz konusu. Kadınların dernek üyelikleri iletişim becerileri, kişisel gelişim ve toplumsal gelişim için güzel bir basamak ve aynı zamanda komite görevleri iş hayatında da inisiyatifi teşvik eden deneyimler katıyor. Öğrenmeye açık, dayanışma kültürünü benimseyen, yöneticilerinin ve firmalarının gücünden öte kadın olarak kendi varoluşu ile topluma katkı sağlamak her gönüldaş ile tanışmak isteriz. UYAD üyelik süreci referans sistemi ile değerlendirilmektedir. Web sitemiz www.uyad.org.tr üzerinden yıllık üyelik başvuruları kabul edilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.