Şeyda Hancıoğlu | EpmaWorld

The Blog

ŞEYDA

Şeyda Hancıoğlu

1985 yılında Almanya’da doğdum. Eğitim hayatımı Almanya’da tamamladıktan sonra iş hayatıma yeni kurulan bir inşaat şirketinde office manager olarak başladım. 4,5 sene çalıştıktan sonra 2012 ‘de İstanbul’a yerleştim. Almanca dil bilgimi de kullanarak çeşitli sektörlerde Üst düzey yönetici asistanı olarak görev aldım.
2016’dan bu yana ise Medical Park ve Liv Hospital markalarının çatı kuruluşu olan MLP Care’in İnsan Kaynakları Koordinatörü’nü asiste etmekteyim. Son 1,5 sene içerisinde yeni sektörler tanımak adına küçük ölçekli şirket yöneticileri ile görüşmeler yapıyor, Danışmanlık veriyorum.

Yönetici Asistanlığı ve özellikle Türkiye’de mesleğe yaklaşımını nasıl değerlendirirsiniz?

Yönetici asistanlığı ülkemizde maalesef istenilen noktaya henüz ulaşamadı. Aslında iş tanımı olarak asistan kelimesini tam olarak kapsasa da, değer verme ve gelişim kısmında çok daha gerilerde. Hak ettiği saygı ve maaş skalası olması gereken seviyenin oldukça altında. 2019 yılında küçülmeye giden birçok şirket ilk olarak asistanının işine son verdi maalesef. Aynı şekilde 2020 ilk çeyrekte yaşanan salgından ötürü işten çıkartılan meslektaşlarım oldu.

Yönetici Asistanlarına yönelik çalışmalarınızı biraz anlatır mısınız?

Yönetici Asistanlarına yönelik çeşitli kurumlarda eğitimler vererek gelecekteki meslektaşlarımı iş hayatına hazırlamak için çalışmalar yapıyorum. Pandemi döneminde evde bulunduğumuz süre boyunca çeşitli konularda yayınlar yapıyorum. Farklı konularda konuklar davet ediyorum. Yazar söyleşileri, tüm Türkiye’de bulunan asistanlarla online toplantılar yapıyorum. Bu süreç bittikten sonra Eğitimlere devam edeceğim.

YönAst’ın hikayesini paylaşır mısınız?

15 Haziran 2019’da kurulan YönAst platformunun amacı; yönetici asistanlarını bir araya getirerek network ağı yaratmak, birlikte hareket ederek sektördeki konumumuzu güçlendirmek ve meslektaşlarımızı her anlamda desteklemektir.

YönAst İstanbul merkezli bir platform olup, bir yıldan kısa bir sürede Türkiye’nin her yerinden 500 asistana ulaşmış ve ulaşmaya devam etmektedir.

Meslektaşlarımızı, öğrenci olup mesleğimize aday olanları, bu mesleğe yıllarını verip dinlenmeye çekilmiş ve tecrübelerini bize aktarmak isteyenleri de bu güzel platformda buluşmaya davet ediyoruz.

Platformda yer alan katılımcılarımız, hem paylaşılan deneyim ve tecrübelerden hem de gerçekleştirilecek çeşitli proje çalışmaları ile kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaktır.

Şu an da Türkiye genelinde hızlıca yayılarak belirli illerde eşzamanlı toplantılar yapılmaktadır.

Gelecek hedefleriniz nelerdir? 

Gelecekteki hedefim daha çok eğitimler vermek. Aynı şekilde danışman olarak ilerlemek. Bunun için de YönAst Platformu yakın zamanda YönAst Danışmanlık adı altında faaliyetlerine devam etmek için gerekli adımları atarak, meslektaşlarımız için daha fazlasını yapabilmek adına çalışmalara başlamıştır. YönAst iki farklı koldan çalışmalar yürütmeye devam edecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.