Etkinlik Endüstrisinde Dijitalleşme | EpmaWorld

The Blog

Concept,Of,Digital,Diagram,graph,Interfaces,virtual,Screen,connections,Icon,On,Blurred,Background.coworking

Etkinlik Endüstrisinde Dijitalleşme

Türkiye’de etkinlik Endüstrisi senede yaklaşık 9 milyar USD bir hacme sahip. Neredeyse tamamı kobi diyebileceğimiz işletmelerden oluşan 50’den fazla yan sektör ve 120 binden fazla çalışanı ekosisteminde barındıran bir yapı. Her zaman olduğu gibi pandemiyle birlikte de üzerine düşen ağır sorumluluğu ilk günden alarak aktivitelerini durdurdu.

Önceki yıllarda alınan yaraların sarılabileceği bir yıl olarak gördüğümüz 2020 sektöre onarılması güç zararlar verdi. Türkiye gibi 7 senede bir ekonomik krizle karşılaşan, 2013 sonrası gittikçe artan uluslararası siyasi krizler ve gündelik hayatta azalan güvenlik duygusu ile boğuşan bir ülkede etkinlik sektörü zaten halihazırda zor şartlar altındaydı.

Koronavirüs salgını, her türlü şirketin yüz yüze etkinlik stratejisini yeniden değerlendirmesine neden oldu. Mart ve Nisan ayları iptallerin ve ertelemelerin yağmur gibi yağdığı bir dönemdi. Belirsiz pandemi ikliminde ekonomik hayata en son dönecek sektör olduğumuzun farkındaydık. Tabi ki bunu kabullenerek hiçbir şey yapmadan duramazdık. Derhal sosyal mesafeli etkinlikler tasarlamaya başladık. Yaz aylarının gelmesiyle nostaljik arabalı sinema ve konser etkinlikleri hızla trend oldu. Fiziksel etkinliklerde hijyen ve sosyal mesafenin önemi vurgulanırken biz yüzümüzü çok önceden dijitale dönmeye başlamıştık. Etkinlik sektörünün koşullara çok hızlı adapte olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’un çeşitli noktalarına dijital etkinlik stüdyoları kurulmaya başlandı. Özellikle son çeyrekte bizimle beraber sektörün önde gelen etkinlik ajansları da çeşitli dijital platformlarda güzel projeler gerçekleştirdi. Lansmanlar, ödül törenleri, iç iletişim etkinlikleri, basın toplantıları hatta fuarlar bile sanal ortamda markaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı ve uygulandı.

Dijital etkinliklerde teknolojiyi kullanma yöntemleri, kullanıcı beklentileri, deneyimleri ve adaptasyon süreçleri üzerine en çok kafa yorduğumuz konular. Bu konularda sürekli gelişim sağlarken diğer taraftan da katılımcıların ekrana bakmaktan ziyade akışa dahil olabileceği deneyimler tasarlamanın önemini birlikte keşfettik.

Dijital etkinlik ve altyapı çalışmaları büyümeyle birlikte farklılaşmayı da beraberinde getiriyor. Fiziksel etkinliklerdeki gibi gösteri ve şov elementleriyle dikkati yakalamak dijitalde çok mümkün değil. Herkesin dijitale odaklandığı bir dönemde içeriğe yönelerek fark yaratmalıyız.

Hiç beklemediğimiz bu yıkıcı salgın etkinlik endüstrisinde yaratıcılık için müthiş bir alan doğurdu. Ekonomik gerçeklerden uzaklaşmadan, gösterişten ziyade duru ve etkili içeriklerle kurum ve markaların beklentilerini karşılayacak etkinlikler dijitalde uygulanmaya başladı. İletişim ve etkileşimi altın oranda harmanlayan dijital ve hibrid etkinlikler yorucu bir sürecin ardından Ocak 2021 itibariyle meyvelerini toplamaya başlıyor.

Her şey normale döndüğünde etkinlik endüstrisi dijitalin sunduğu imkanları harmanlayıp yeni ve etkili bir format doğuracak gibi görünüyor. Umudumuz var, tüm bileşenleriyle etkinlik endüstrisi pandemiden birlikte üreterek çıkacak.

GÖKHAN KARSLI

Think Event – Event Manager

01.02.2021

GÖKHAN KARSLI
Think Event – Event Manager

Leave a Comment

Your email address will not be published.