COVID -19 Pandemi Sürecinin Turizme ve Etkinlik Sektörüne Etkisi | EpmaWorld

The Blog

COVID -19 Pandemi Sürecinin Turizme ve Etkinlik Sektörüne Etkisi

COVID – 19 salgın süresince yaşadıklarımız ve edindiğimiz alışkanlıklar bundan sonraki hayatımızı değiştirecek etkiler bırakabilir. Birkaç ay önce bir virüsün günlük hayatımızı bu kadar farklılaştıracağını büyük ihtimalle çoğumuz tahmin etmiyorduk.
Günlük hayatta kullandığımız araçlar, yoğun üretim ağı, teknoloji gibi birçok etken ile yaşam alanlarımız farklılaştı. Önümüzdeki dönemlerde de başka salgınlar bizimle birlikte olmaya devam edecek; bu nedenle bundan sonra yaşam şeklimizi farklılaştırmamız ve alışkanlıklara adapte olmamız gerekecek.
İş yaşamında da belki de önümüzdeki dönemde daha çok evden çalışılacağı bir sisteme geçilmesi, daha verimli öngörüler için veri bazlı çözümlere yatırım yapılması gibi değişiklikler de görülebilir. Ne zaman biteceğini ya da yavaşlayacağını net olarak bilemediğimiz salgının ilerleyen günlerde beklentileri nasıl değiştireceğini birlikte göreceğiz.

Turizm ve etkinlik sektörü de bu değişme ayak uyduracak olan sektörlerden biri olacaktır. Seyahat planlarında bu salgınlar butik otellere talebi artıracaktır. Büyük oteller yüksek gelirli kitle tarafından dahi yakın zamanda tercih edilmeyeceğini ön görmekteyiz. Ekoturizm, gastronomi, golf, yat, dalış, kuş gözlemciliği, karavan, trekking, köy, çadır, mağara ve diğer alternatif turizm çeşitlerine ilgi artacaktır.
Mice alanında ise hareketlenmenin yurtiçinde başlamasını beklemekteyiz. Yurtdışından ülkemize ve ülkemizden yurtdışına toplantı ve turistik amaçlı seyahatlerin ise ülkerer arasındaki kabul protokollleri sonrasında başlayacağını düşünüyoruz.

Tedbirli normal olarak başlayan sürecin en kısa zamanda normale evrilmesini bekliyoruz…

Hakan Şen
Dali Events Kurucusu
I-MICE Denetim Kurulu Başkanı
hakan.sen@dalievents.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.